Operace páteře

Nejčastějším důvodem k operacím páteře u psů je postižení meziobratlových plotének (extruze nebo protruze disku). Dále také často řešíme traumata páteře (fraktury a luxace obratlů) a tumory v oblasti páteřního kanálu. Tato postižení se projevují od bolestí v krční, hrudní nebo bederní části páteře, přes mírnou slabost končetin a ataxii až po ochrnutí jedné nebo více končetin.

Při podezření majitele na postižení páteře je nutné zajistit absolutní klid (umístit mazlíčka do ohrádky nebo výstavní klece) a nechat ho podrobně neurologicky vyšetřit. V žádném případě nepodávat léky tišící bolest (analgetika, nesteroidní antiflogistika, kortikoidy), dokud není stanovena diagnóza. Po takovém utlumení bolesti dochází často v průběhu několika dnů k dramatickému zhoršení neurologického stavu (pes, který byl schopen pohybu, se na nohou již neudrží).

Diagnostika se provádí na základě neurologického vyšetření a myelografie (rtg vyšetření s aplikací kontrastní látky do páteřního kanálu), případně vyšetření CT nebo MRI.

Úspěšnost chirurgického řešení při extruzi/protruzi disku je více než 90%, pokud je zachovaná hluboká citlivost (pes reaguje otočením hlavy, štěknutím na bolestivý podnět – např. štípnutí do prstu postižené končetiny).

Pokud od ztráty hluboké citlivosti neuplynulo více než 24 hodin provádíme urgentní chirurgický zákrok a i v těchto případech dochází k úspěšnému vyléčení.

Nejez R., Čada F., Fictum P., Škorič M. Spinální meningiom u psa. Veterinární klinika 2011;8:139-143

 

Test u pacienta bez hluboké citlivosti:

Extruze disku Th12-Th13
Wobblerův syndrom - distrakce a fúze obratlů

Extruze-disku

 Extruze-disku2
Fraktura L4 s velkou dislokací obratlů  
Fraktura-patere1

K poranění páteře dochází nejčastěji při autoúrazech nebo pádech z výšky (např. z oken panelových domů). Transport těchto pacientů se provádí na zpevněné podložce (bedýnka, koš), abychom ještě dále nezhoršili neurologický stav.

Fraktura/luxace L2 u yorkšírského teriéra
Stabilizace obratlů K-dráty a PMMA
 Fraktura-patere2  Fraktura-patere3
Fraktura/luxace L6 u jihoruského ovčáka
Stabilizace obratlů K-dráty a PMMA
 Fraktura-patere4  Fraktura-patere5

Kontaktujte nás

MVDr. Roman Nejez
VETCENTRUM, Veterinární klinika
Lvovská 1, 708 00 Ostrava-Poruba
Pohotovost: 731 184 440, 603 485 093
Ordinace: 596 939 292, 603 485 093
e-mail: vetcentrum@seznam.cz

Ordinační hodiny

Po – Pá   8 – 18 hod.
So, Ne, svátek   9 – 12 hod.
Doporučujeme se na všechna ošetření objednat.
Zkrátíte tím dobu Vašeho čekání.

Kdy ordinují

Služby lékařů:

Po-Pá : ranní 8 - 16 hod., odpolední 11 -18 hod.

So, Ne, svátky : 9 - 12 hod.

Měsíční přehled